E-Belediye
 
Kent Rehberi
 
Cenaze Duyuruları
1
300 YILI AŞKIN TARİHE SAHİP ESERLER BU MÜZEDE SERGİLENECEK (VİDEO HABER)
  Geri
Orjinal Resim

TÜRKİYE’NİN İLK TARIM, HAYVANCILIK VE NALBANT MÜZESİ ŞEHRİMİZDE AÇILDI

300 YILI AŞKIN TARİHE SAHİP ESERLER BU MÜZEDE SERGİLENECEK

          Belediyemiz ilklere imza atmayı sürdürüyor, kadim şehrimiz tarihi eserleri ile birlikte gelecek kuşaklara ışık oluyor. Türkiye’nin ilk Tarım, Hayvancılık ve Nalbant Müzesi şehrimizde açıldı.

           Açılış törenine Başkanımız Mehmet Zeybek’in yanı sıra Valimiz Gökmen Çiçek, Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş, Murat Öner, Kültür Ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Halil Selçuk Biricik, Afyonkarahisar Valiliği AB Projeler ve Dış İlişkiler Koordinatörü Ali Ertürk, Göynük Köyü Muhtarı Ali Çınar, Nalbant Ustası Şerafettin Dağhan ve Demirci Ustası Yakup Çetinkaya katıldı. Açılış ardından Valimiz Çiçek, Başkanımız Mehmet Zeybek ve katılımcılar müzede bulunan eserleri inceledi, kullanım amaçları hakkında bilgiler aldı.

“MÜZEMİZ, GEÇMİŞLE GÜNÜMÜZ ARASINDA KÖPRÜ OLACAK”

           Açılış ardından yapılan törende konuşan Başkanımız Mehmet Zeybek; oluşturulan müzenin geçmişle günümüz arasında köprü vazifesi göreceğini söyledi. Zeybek Başkan; “Valiliğimiz öncülüğünde, Kocatepe Üniversitemiz tarafından yürütülen kaybolan meslek, nalbantlığı canlandırmak amacıyla Kültür Sanat Evi bünyesinde oluşturduğumuz müzemiz, geçmişle günümüz arasında köprü vazifesi görecek. Müzede birçoğu asırlık kağnı, düven, kara saban, atkı, yaba, tırmık, dirgen, tırpan, annat, orak, at ve öküz pulluğu, üvendire, manda derisinden özel olarak yapılmış demirci körüğü ile nalbant malzemeleri sergilenecek. Türkiye'nin ilk Tarım, Hayvancılık ve Nalbant Müzesi'ni hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tarihi şan ve şeref ile dolu şehrimizin miraslarına hep birlikte sahip çıkmaya devam edeceğiz. Emeği geçen ekip arkadaşlarıma ve eserlerin burada sergilenmesi için destekte bulunan başta Kadir Kılınç olmak üzere diğer eser sahiplerine de teşekkür ediyorum. Türkiye'nin ilk Tarım, Hayvancılık ve Nalbant Müzesi şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

250’DEN FAZLA ESER SERGİLENECEK

            Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından yürütülen "Kaybolan Meslek Nalbantlığın Canlandırılması" isimli proje kapsamında tarımda kullanılan ancak günümüzde atıl durumda olan malzemeler, çiftçilerimizden bedelsiz olarak toplandı. İlklere öncülük etmeye devam eden Belediyemiz Başkanımız Mehmet Zeybek’in talimatları ile şehrimizin farklı köylerinden temin edilen 300 yılı aşkın tarihe sahip 250’den fazla tarım ve hayvancılığa dair kullanılan eşyalar ‘Tarım, Hayvancılık ve Nalbant Müzesi’nde sergilenecek.

Haberin Videosu İçin Tıklayınız...

https://we.tl/t-6QOkdhjP8G

 

 

 


 |  Paylaş  | 
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 3.8.2021 12:31:50
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 1.9.2021 08:45:21
 
l Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
TAŞPINAR DERGİSİNİN 25. SAYISI ÇIKTI
Afyonkarahisar tarihine ışık tutan Taşpınar Dergisi´nin 25. sayısı okuyucularıyla buluştu
AFYONKARAHİSAR´IN YÖRESEL ÜRÜNLERİ YÖREX´TE
  Yörex Yöresel Ürünler Fuarı´nda Afyonkarahisar´ın yöresel lezzetleri tanıtılıyor.
İMZALAR ATILDI MİLLET KÜTÜPHANESİ YAPIMINA B
  Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, ?Millet Kütüphanesi?nin yıkım işinin tamamlanmasını
7
Evlendirme Evrakları
Başvuru Belgeleri
Kurumsal Kimlik - Logo
Beni Haberdar Et
Sosyal Yardım Formu
Su Abonelik İşlemleri
Toptancı Hal Fiyatları
360 Afyon
Kültürel Yayınlar
Bir Projem Var
Konuk Defteri
Bilgi Edinme
Sosyal Tesisler
Şehir Tiyatroları
Sık Sorulan Sorular
E-Araç
Başkan´a Mesaj
Web Mail
Telefon Rehberi
Site İçi Arama
Site Bilgi Haber İçerik Girişi : Basın Yayın Birimi.
K7 |
Rss |
Copyright © 2021 Bilgi İşlem Merkezi