İKİ DEĞERLİ İSİM, İKİ MUHTEŞEM ESERLE , ÖLÜMSÜZLEŞTİ
Orjinal Resmi Göster Büyük Resim

 

 

BELEDİYE'DEN VEFA ÖRNEĞİ

İKİ DEĞERLİ İSİM, İKİ MUHTEŞEM ESERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Erdal Akar Parkı ile Vali Haluk İmga Caddesi törenle hizmete girdi.

Şehrimize yaptıkları hizmetlerin yanı sıra gönüllerde de iz bırakan iki değerli hizmet adamının isimlerinin yaşatılacağı Vali Haluk İmga Caddesi ile Erdal Akar Parkı açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Yoğun katılımın olduğu açılış töreninde adeta bir nostalji rüzgarı esti. Afyonkarahisar eski Valisi-Orman ve Su İşleri Bakanı Başdanışmanı Haluk İmga, Merhum Erdal Akar'ın ailesi ve Erdal Akar  dönemin de görev alan Belediye Meclis Üyeleri'nin davetli olduğu törende eski günler yâd edildi. 

VALİ İMGA'YI DUYGULANDIRAN ŞİİR

Şelalesi, dinlenme alanları, çocuk oyun grupları, otoparkı ve kale manzarasıyla muhteşem bir görünüm kazanan Erdal Akar Parkı ile adeta dağı delerek şehrin doğusu ile batısını birbirine bağlayan caddenin kentin gelişimine büyük katkı sağladığı yönünde hem fikir olan davetliler, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı tebrik etti. Türkeli Gazetesi'nin 7 Haziran 2012 tarihli sayısında Vali Haluk İmga'ya hitaben yazdığı şiiri törende okuyan Galip Leblebicioğlu, Vali Haluk İmga'nın kentimizde unutulmayan eserler bıraktığını söyledi. Vali İmga'nın şiirin okunduğu sırada duygulandığı gözlendi. Merhum Belediye Başkanı Erdal Akar'la bir dönem birlikte çalıştıklarını hatırlatan Leblebicioğlu; Afyonkarahisar'a nasıl hizmet edileceğinin heyecanını mutluluğunu ve mücadelesini Erdal Akar ile birlikte verdiklerini söyledi. Galip Leblebicioğlu konuşmasını, gerek Haluk İmga Caddesi'nin gerekse Erdal Akar Parkı'nın yapımını sağlayan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve ekibine teşekkür ederek tamamladı.

BAŞKAN ÇOBAN'DAN HELALLİK İSTEDİ

Taşpınar Mahalle Muhtarı İsmail Karayiğit ise merhum Erdal Akar'dan övgüyle söz etti. Merhum  Akar'ın hizmet aşığı, garip dostu ve mütevazi bir kişiliğe sahip olduğundan söz eden Taşpınar Mahalle Muhtarı İsmail Karayiğit, "Başkanımız insanların halinden anlayan, kenar mahallelerde fakir fukarayı düşünen bir insandı" dedi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a ise seçimlerde oy vermediğini, hatta çalışmalarına köstek olduğunu söyleyen Muhtar Karayiğit, Başkan Çoban'a yönelik düşüncelerinde yanıldığını ifade ederek kendisinden bir kez daha helallik istedi.

"SİT ALANI DİYE YILLARCA KANDIRILDIK"

Yıllarca "Taşpınar Mahallesi SİT alanı" diye geçmişte görev alan yöneticiler tarafından kandırıldıklarını ifade eden Taşpınar Mahalle Muhtarı İsmail Karayiğit, "Yıllarca bizlere bu bölgenin Sit alanı olduğu söylendi. Sağolsun Sayın Başkanımızla birlikte mahallemize hizmet geldi. Başkanımız, Taşpınar'ı Başpınar yaptı. Kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" diye konuştu. Bedrik Mahalle Muhtarı Şükrü Büke ise Belediye Başkanı Burhanettin Çoban' a teşekkürlerini  sunarak Başkan Çoban'ın verdiği sözlerin arkasında olduğunu ifade etti.

"21 YIL AFYONKARAHİSAR'A HİZMET ETTİ"

Belediye eski Başkanlarından merhum Erdal Akar'ın oğlu Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erkan Akar ise babası merhum Erdal Akar isminin yaşatılması adına anlamlı  bir adım atan başta Belediye Başkanı Burhanettin Çoban olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti. Babasının ölümünün üzerinden beş yıl geçmesine rağmen ailesi olarak kendisine duydukları özlemin her geçen gün katlanarak arttığını söyleyen Erkan Akar, babasının iki dönem belediye başkanlığı olmak üzere yaklaşık 21 yılını fiili olarak Afyonkarahisar'a hizmet etmekle geçirdiğini söyledi.

"AFYONKARAHİSAR'A YENİ BİR ÇEHRE KAZANDIRDI"

Babası merhum Erdal Akar'ın Afyonkarahisar'a önemli hizmetler yaptığına dikkat çeken Erkan Akar, "Afyonkarahisar Belediyesi'nde iki dönem başkanlık görevinde bulunan babam merhum Erdal Akar;  Afyonkarahisar şehir imar planının yenilenerek büyütülmesi, kanalizasyon inşaatının başlatılması, içme suyu şebeke ikmal inşaatının tamamlanması, eski Atıksu Arıtma Tesisi inşaatının başlatılması, eski Asfalt Şantiyesi'nin kurulması, Afyonkarahisar OSB'nin kurulması, Afyonkarahisar'da ilk kez kapalı otopark  ve çarşı inşaatlarının yapılması, toplu konut alanlarının ihdası ve altyapı çalışmaları, park ve bahçe tanzimleri, özellikle Afyonkarahisar Kültür Park ve Fuar alanı ve Hıdırlık Mesire Alanı'nın düzenlenmesi, yap- işlet- devret modeli ile Özel Fuar Hastanesi'nin yapılması için imar uygulamaları gibi hizmet ve projelere imza attı. Ayrıca Afyonkarahisar'ın hem hava kirliliğinin önlenmesi hem de ucuz enerji ile ısıtılması için Afjet projesinde önemli pay sahibi oldu. Bu hizmetler, projeler ve daha fazlası bugün Afyonkarahisar'ın yeni bir çehre kazanmasında, gelişmesinde ve büyümesinde önemli birer yapı taşı oluşturmuş ve olmaya da devam edecektir" dedi.

                OĞUL AKAR'DAN BAŞKAN ÇOBAN'A TEŞEKKÜR

Merhum Erdal Akar'ın vizyon sahibi kişiliğinin yanı sıra yaptıkları ve duruşu ile ölümünün ardından bile dürüst ve çalışkan ve takdir edilen bir kişi olarak Afyonkarahisarlılar'ın kalbinde yer edindiğini görmelerinin mutluluğu içinde olduklarını kaydeden Erkan Akar "Vatan şairi Namık Kemal'in dediği gibi "İnsan olana öldükten sonra güzel bir nam bırakmak, belki hiç ölmemekten hayırlıdır" Babama hakları geçmiş olanlar varsa onlardan haklarını tekrardan helal etmelerini istirham ediyorum. Erdal Akar isminin yaşatılması adına böyle bir adım atan başta Belediye Başkanı Burhanettin Çoban olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu parkın ailelerin çocukları ile gelebildiği huzurlu ve temiz bir yer olarak kalmasını diliyorum" dedi.

                "BU PARK, KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİNİN BİR ÖRNEĞİ"

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise seçim öncesi vaatleri arasında olmamasına rağmen Vali Haluk İmga Caddesi ve Erdal Akar Parkı'nı ilimize kazandırmanın mutluluğu içinde olduğunu ifade etti. Erdal Akar Parkı'nı 5 bin metrekare üzerinden yapmayı planladıklarını ancak işin ilerlemesi ile birlikte gördükleri kale manzarası karşısında park alanını 30 bin metrekareye kadar çıkarttıklarını ifade eden Başkan Burhanettin Çoban, "Bedrik ve Taşpınar Mahalle muhtarlarımız bize "Sayın Başkanım mahallelerimizde Ballıpınar mevkii denilen bir yerde çok güzel bir park yapılabilir, buraya park yaparmısınız" dediler. Bunun üzerine harekete geçtik. Burası kayalıklarla örtülü bir alandı. Belediyemizin elinde burada park yapacak iş makinası da yoktu. Ama biz uyumdan, kurumlar arası işbirliğinden bahsediyoruz. DSİ'ye gittim, gerek Mesut Bey, gerekse o zamanki diğer müdürümüz  Faruk Bey, dozer ve diğer makinlarını bize verdiler. Dedik ki burada 5 bin metrekare civarında bir park yapacağız. Sekilendirmeyi açtık bakti ki; çok güzel bir coğrafya ve müthiş bir kale manzarası var. İkinci kademeye çıktık, daha güzel bir manzara ile karşılaştık. Üçüncü kademe ve dördüncü kademeye çıktık ve en son beşinci kademeye çıktığımızda 30 bin metrekare alana ulaştık. 5 bin metrekare park yapacağız derken, yaklaşık 25-30 bin metrekarelik bir alana çıktık. Ama iyi ki sona ulaşmışız" dedi.

"BU PARKA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUM"

Parkın isminin Erdal Akar olarak kararlaştırılmasında kendisine destek olan tüm Belediye Meclis Üyelerine teşekkür eden Başkan Burhanettin Çoban; "Bu park için abartmıyorum KDV dahil, iş makinalarınca yapılan işlemler hariç, 1 milyon 200 bin lira para harcadık. Ama gerçekten harcadığımıza deydi. Bu güzel parka kimin ismini verelim diye düşündüğümüz zaman sağolsun AK Partili ve MHP'li Belediye Meclis Üyelerimizin oy birliği ile Afyonkarahisar'a iki dönem hizmet etmiş, dürüst, namuslu bir hemşehrimiz olan rahmetli Erdal Akar Bey'in ismini vermeyi kabul ettik. Huzurunuzda bizim teklifimize "evet" diyen tüm Belediye Meclis Üyelerimize teşekkür ediyorum. Afyonkarahisarlılar'ın eşi ile çocuklarıyla bu parka sahip çıkmalarını istiyorum ve inşallah bu park ölümsüzleşir"diye konuştu.  Afyonkarahisar'a geçen 3 yılllık süre zarfında 77 tane park kazandırdıklarını kaydeden Başkan Burhanettin Çoban; eylül ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefledikleri Akarçay'ın bu parklar içerisinde en büyüğü olacağını söyledi.

"DAĞI DELDİK YOL YAPTIK"

Hıdırlık yolunu yapmanın cesaret gerektirdiğine dikkat çeken Başkan Burhanettin Çoban; "Hıdırlık yolu yıllardır konuşulur. Hep yapılmasından bahsedilir, yaklaşık 2,5 kilometre. Ancak bu yolu yapmak için cesaret gerekiyordu. Biz de bu cesaret vardı fakat yine iş makinamız yoktu. Dönemin Valisi Haluk İmga, Özel İdare Genel Sekreterimiz İbrahim Demirsoy ve İl Genel Meclisi Başkanımız Salih Sel Bey'in kapısını çaldık. Sağolsunlar Sayın Valimizin de talimatları ile Özel İdaremize ait kırıcı makinaların bazen bir tanesi, bazen iki tanesi burada üç ay çalışsın diye rica ettik. Tam tamına bir yıl çalıştı. Çünkü kayalık zemin beklediğimizden daha sert ve acımasız çıktı. 3 ayda bitireceğiz dediğimiz yolu bir yılda tamamlayamadık. Baktık ki bitecek gibi değil bu arada belediyemizin imkanları arttı ve güçlendi belediyemize 32 tonluk bir kırıcı alarak üçüncü makineyi da bu alana biz indirdik ve böylelikle o zor coğrafyayı aştık. En dar yerinde 8 metre, çoğu yerinde ortalama 12 metre olmak kaydı ile 2,5 kilometrelik yolumuzu açtık ve 2011 yılı sonuna doğru sanat yapıları, taş duvarları ile yağmur kanalları, kaldırımları ile parkesi ile bitirerek hizmete soktuk." dedi.

                "ŞEHRİN DOĞUSU İLE BATISINI BİRBİRİNE BAĞLADIK"

Vali Haluk İmga Caddesi'nin şehrin doğusu ile batısını birbirine bağladığını aktaran Başkan Burhanettin Çoban, "Vatandaşımız artık bu yolu kullanır hale geldi. Eşyasını, kömürünü bu yoldan taşıyor. Geçen yılsonunda bir yangın oldu, o yangına da bu yoldan müdahale ettik. Şehrimizin doğusu ile batısını bu yol bağlıyor. Hemen karşıda geçen sene başladığımız çalışmalarla birlikte Taşpınar'ı da Keltepe'ye bağlıyoruz. Bu yolda da altyapıyı bitirdik. Vadi olan yerde sanat yapıları gerekiyor, sanat yapılarını da bu yıl içerisinde bitirmeye gayret edeceğiz. Böylelikle İzmir yolunun herhangi bir yerinden vatandaşlarımız şehre hiç girmeden bu yolu kullanarak Konya Yolu'na Şuhut yoluna, Ataköy'e, Kanlıca'ya Esentepe'ye Harbiş'e, Zafer, Sümer, İstiklal Mahalleleri ile Kurtuluş Caddeleri'nin uzak bölgelerine bu yoldan gidebilecekler" dedi.

                "4 MİLYON LİRAYA MAL OLDU"

Yaklaşık 4 milyon liraya mâl olan yolun, bayındırlık birim fiyatları ile 8 milyon lirayı bulduğunu ifade eden Başkan Burhanettin Çoban; "Bayındırlık birim fiyatları ile Hıdırlık yolumuz 8 milyon lirayı buluyor. Ancak biz mazotu koyarak kendi iş makinelerimizle yaptığımız için yaklaşık 4 milyon liraya yani yarısına bu yolu mâl ettik. Eğer biz ihale yapsaydık bu yola ödeyeceğimiz para tam 8 milyon lira idi. Allah'ın izni ile bu yolu da belediyemiz kendi imkanları ve Özel İdare'nin üstün destekleri ile bitirdik. Burada bize bu gücü veren DSİ'nin değerli yetkililerine ve başta dönemin Valisi Haluk İmga Bey'e, Özel İdaremizin tüm personeline, İl Genel Meclisimize candan teşekkür ediyoruz" dedi. Başkan Çoban konuşmasını davetine icabet eden tüm konuklarına teşekkür ederek tamamladı.

                "ŞEHRİN HER KÖŞESİNDE HİZMETLERİ VAR"

Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba ise bu güzel iki eserin ilimize kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'ı tebrik etti. Başkan Burhanettin Çoban'ın Afyonkarahisar'ın her köşesinde her mahallesinde halkın faydalanacağı güzel eserleri yapmaya devam ettiğine dikkat çeken Milletvekili Açba;  gerek merhum Erdal Akar'ın gerekse Vali Haluk İmga'nın kentimize yapılan hizmetlerde canla, başla, gayretle ve uyum içerisinde çalıştıklarına dikkat çekti.

"FERHAT GİBİ DAĞLAR DELİNMİŞ"

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ise makamların gelip geçici olduğunu hatırlatarak kalıcı olanın bu tür hizmetler olduğunu söyledi. Vali Balkanlıoğlu; "Bizler buralarda gelip geçiciyiz. Sayın Valimiz Haluk İmga, uzun yıllar Afyonkarahisar'da kalmış güzel hizmetler yapmış, ebedi kalamamış. Bizlerde öyleyiz. Ancak kalıcı olan bu tür hizmetlerdir. İnsana hizmet ettiğin sürece oturduğun makamın bir anlamı var. Bu makam ve koltuklar, bizler saltanat sürelim, buralardan faydalanalım diye ihdas edilmemiş" dedi. Erdal Akar Parkı'nı çok beğendiğini kaydeden Vali Balkanlıoğlu, Hıdırlık yolunda Ferhat gibi dağların delindiğine dikkat çekti. Kendisinin de prensip olarak kamu elindeki makinelerin bölge ayrımına tabii tutulmasına karşı olduğunu savunan Vali İrfan Balkanlıoğlu, "Bu güzel eseri meydana getiren başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızı kutluyorum" dedi.

"ÖMRÜMÜN EN MUTLU GÜNLERİNDEN BİRİNİ YAŞIYORUM"

Afyonkarahisar eski Valisi-Orman ve Su İşleri Bakanı Başdanışmanı Haluk İmga ise Afyonkarahisar'la arasında duygusal bir bağ olduğuna işaret etti. Kendisini Afyonkarahisar'a ait hissettiğini belirten Vali İmga; "Allah hepimize bir kader tayin ediyor. Benim kaderimde de Afyonkarahisar'ın ayrı bir yeri var. Kaymakamlık kursunu tamamladığımda ilk kuramı Afyonkarahisar Şuhut'a çektim. Orada üç yıl görev yaptım. Yıllar sonrasında da Afyonkarahisar'da dört yıl Valilik yaptım. Afyonkarahisar benim için duygusal bağın güçlü olduğu bir ilimiz. Kendimi bir ölçüde buraya ait hissediyorum. Tabii adımın verildiği bu cadde benim aidiyet duygumu daha da geliştirdi. Verdiğimiz hizmetin karşılığını maaşımızla alıyoruz ama asıl bizi manevi tatmine ulaştıran kısmı, hizmetin vatandaşa ulaştığını görmek ve bu hizmetin vatandaş nezdinde değerlendirilmesidir. Bu açıdan ömrümün en mutlu günlerinden birini yaşıyorum. Buna vesile olan Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban Bey'e, Belediye Meclis Üyesi değerli dostlarımıza, İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarıma, Özel İdaremizin seçkin bürokratlarına teşekkür ediyorum." dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, törene katılan protokol mensupları, Erdal Akar Parkı'nı ve Vali Haluk İmga Caddesi'ni gezdi. Törene, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba, Orman ve Su İşleri Bakanı Başdanışmanı Haluk İmga, BARO Başkanı Av. Turgay Şahin, İl Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Salih Sel, ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Mühsürler, Belediye Meclis Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, oda başkanları, mahalle muhtarları, işadamları, belediye birim amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 


| Haberi Paylaş |    
FaceBook ta paylaş friendfeed ta paylaş Twitter da paylaş myspace da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 08.06.2012 02:20:36
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 12.06.2012 10:38:14
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2620

Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
 

Kaplıcaların Başkenti
Diğer Başlıklar
NEREDE KALMIŞTIK?
Geçtiğimiz dönem yaptığı kaldırım, yol ve asfalt çalışmalarıyla
ENGELLİ SPORCULARDAN BÜYÜK BAŞARI
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 6-7-8 Nisan tarihlerinde Den
O´NU AN(L)IYORUZ
Gençlik Meclisi Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçeves
"OTİZMİN FARKINDAYIZ, ONLARIN YANINDAYI
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Özel Eğitim
4. TARIM FUARI ÜRETİCİYİ DE TÜKETİCİYİ
Tarım Hayvancılık ve Tarım Teknolojileri Fuarı, Kültür Park ve F

Afyonkarahisar Belediyesi Facebook'ta
Yönetim Afyonkarahisar Belediyesi Bilgi İşlem | K7