LAF DEĞİL, İCRAAT ÜRETTİK
Orjinal Resmi Göster Büyük Resim

 

LAF DEĞİL, İCRAAT ÜRETTİK

 

Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda faaliyet gösteren Metan Gazından Biyogaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi ile İlave Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin açılışı Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. 

2004 yılında dönemin belediye yönetimi tarafından çöpten elektrik üretilmesi ile ilgili gazetelere verilen birçok demecin yanı sıra konser düzenlenirken lafta kalan bu icraatı yerine getirmek Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a nasip oldu.

 

"TESİS ÇOK GÜZEL TASARLANMIŞ"

Çevre Hizmetleri Birliği tarafından geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan 'metan gazından elektrik enerjisi üretilmesi' ile ilgili projenin hayata geçirilmesinin ardından Katı Atık Düzenli Depolama Sahası'nda oluşturulan dev tesis, görkemli bir törenle açıldı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen törenle İlave Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin de açılışı yapıldı.

 

Törenin açılışı konuşmasını yapan Arel Enerji Genel Müdürü Halim Dugan, Afyonkarahisar'a bu tesisi kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Tesisin şu anda 1.2 megavatlık bir güçle yıllık 9 milyon kilovat/saat elektrik üretme kapasitesinin mevcut olduğunu kaydeden Genel Müdür Halim Durgan, hedeflerinin daha yüksek olduğunu belirterek, "Afyonkarahisar'ın düzenli katı atık depolama sahasının çok güzel tasarlanması ve Çevre Hizmetler Birliği tarafından güzel işletilmesi sonucunda beklenenden fazla gaz kapasitesi oluştu. Bunun sonucu olarak, 2 ay sonra 2.4 megavat kurulan  güçle yıllık yaklaşık 18 milyon kilovat/saat elektrik üretimi hedefliyoruz" dedi.

 

"BÖLGESEL ALANDA HİZMET VERİYORUZ"

 

İlave Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi adına kısa bir teşekkür konuşması yapan Miroğlu Temizlik LTD Şirketi Genel Müdürü Ramazan Avcı ise Afyonkarahisar Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin yapılan ilave ile birlikte bölgesel bir tesis olarak hizmet verdiğini söyledi. Afyonkarahisar'ın yanı sıra, Antalya, Manisa Burdur, Uşak ve Akşehir'den de tıbbi atıkların toplanarak bu tesiste sterilize edildiğini kaydeden Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

 

"TEMEL ATMA TÖRENİ BİLE YAPMADIK!"

Geçmişte yapılamayan çalışmaları yapmaya devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise ilimizde 2004 yılında çöpten elektrik üretilmesiyle ilgili bir girişim olduğunu hatırlattı. Metan Gazından Biyogaz Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi'nin hizmete girmesiyle çok önemli bir başarının açılışını yaptıklarını kaydeden Başkan Çoban şöyle devam etti: "2004 yılında ortada ne tesis var ne proje varken büyük konserler verilerek Afyonkarahisar'da çöpten elektrik üretim tesisinin kurulacağı duyurulmuştu. Bu tesisin, yatırım tutarının 30 milyon TL olacağı ve Avrupa'nın ikinci büyük enerji tesisi olacağı söylenmişti" dedi.

 

O güne dair haberlerin yer aldığı gazete kupürlerini katılımcılara gösteren Başkan Çoban, "Allah'a hamdolsun ki bizler, konser vermeden ve temel atma töreni düzenlemeden bu tesisi hizmete açtık. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisimizi de aynı şekilde hizmete açtık" ifadelerini kullandı. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin, açılışı yapılan ilave tesisinin faaliyete geçmesiyle saatte 250 kilo olan sterilizasyon kapasitesinin, saatte bin  kilograma çıkartıldığını kaydeden Başkan Çoban, Antalya, Manisa Burdur, Uşak illerinden tıbbi atıkların ilimize getirilerek sterilize edildiğini aktardı.

 

"AYLIK 150 BİN LİRA GELİR SAĞLIYORUZ"

 

Elektrik üretim tesisi faaliyete geçmeden önce 7 tane çöp aktarma istasyonundan ilimize gelen çöplerin nakliyesi için birlik olarak aylık 200 bin TL ödediklerini belirten Başkan Çoban, elektrik enerjisi üretilmeye başlandığı andan itibaren ödenen rakamın 50 bin TL düştüğünü kaydetti. Elektrik üretim tesisinin, birliğe aylık 150 bin TL gelir sağladığını dile getiren Başkan Burhanettin Çoban, tıbbi atık tesisinin ise 30 bin ila 50 bin TL arasında gelir sağladığını söyledi. Başkan Çoban, elektrik üretim tesisinin birkaç yıl içerisinde üretim kapasitesini arttırmasıyla birliğe üye belediyelerden ve İl Özel İdaresi'nden ilave para istemeden Katı Atık Düzenle Depolama Tesisi'ni işleteceklerini vurguladı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Katı Atık Düzenleme Depolama Tesisi için 2007 yılından başlamak üzere, karşılıksız 8 milyon TL destek sağladığını belirten Başkan Çoban, tesisin Bakan Eroğlu'nun Afyonkarahisar'a  bir armağanı olduğunu belirterek, katılımcıların huzurunda Eroğlu'na teşekkür etti. Elektrik üretim tesisini ilimize kazandıran Arel Enerji firmasına ve Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin ilimize kazandıran Miroğlu Temizlik Limited Şirketi'ne de teşekkür eden Başkan Çoban, beş büyükşehir hariç, iller bazında sadece Afyonkarahisar'ın çöpten elektrik enerjisi üretmeyi başardığını ifade etti.

 

"NEREDEN, NEREYE"

 

Yıllarca çöp patlamalarında insanların öldüğü Türkiye'nin artık çöpten para üreten bir ülke haline geldiğini kaydeden Vali İrfan Balkanlıoğlu ise, "Bir zamanlar İstanbul Ümraniye'de çöplük patladı, 37 vatandaşımız çöplüğün altında kalarak yaşamını yitirmişti. Bütün dünyaya madara olmuştuk. Çöp patlarda insan altında kalır mı? İşte bizim memlekette bunlar olurdu. Bu tesis nereden nereye geldiğimizin de bir göstergesidir. Artık çöpleri değerlendiriyoruz ve para kazanıyoruz. Türkiye'ye örnek olacak bu güzel tesisi, ilimize kazandıran Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban'a, yapımcı firmaya ve en önemlisi bu işe maddi ve manevi destek veren Orman ve İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'na teşekkür ediyorum" dedi.

 

BİRLİĞE ÜYE OLMAYAN BELEDİYELERE CEZA YOLDA

 

Keyfi olarak birliğe katılmayan bazı belediyelerin olduğunu hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, bu belediyelere ağır para cezaları kesileceğini kaydederek, "Her türlü atık ve artığı kontrolsüz bir şekilde doğaya deşarj etmek suç. Gereksiz yere birliğe katılmayan bu belediyelere bu tür müeyyidelerimiz olacak" ifadelerini kullandı. Türkiye'yi ormana suya ve barajlara boğan Bakan Veysel Eroğlu'nun Çevre Bakanlığı döneminde, çevre mevzuatında çok iyi iyileştirmeler yaşandığını dile getiren Vali Balkanlıoğlu, açılışı yapılan tesislerin o iyileştirmelerin birer ürünü olduğunu kaydetti. Vali İrfan Balkanlıoğlu, tesislerin tüm illere örnek olmasını temenni etti.

  

 

   MUHTEŞEM BİR TESİS

            Gurur duyduğu bir tesisin açılışını yaptığını ifade ederek konuşmasına başlayan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2004 yılında ilimizde çöpten elektrik üretilmesiyle ilgili girişimlere dikkat çekti. O dönemler, çöpten elektrik üretimiyle ilgili muhteşem bir takım merasimler yapıldığını; ancak tesisin yapılamadığını, Başkan Burhanettin Çoban'ın gösterdiği eski gazete kupürlerinden gördüklerini kaydeden Bakan Veysel Eroğlu, "Fakat biz, bırakın merasimler yapmayı, temel atma töreni dahi yapmadan bu tesisi ilimize kazandırdık. Dolayısıyla bu muhteşem tesisi, ilimize kazandırdığı için Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Başkanımız iller bazında bu tesisi kuran ilk belediye başkanıdır" dedi.

 

 "HÜKÜMETİMİZ ÇEVRE KONUSUNDA ÖRNEK OLDU"

 

Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi'nin de önemine dikkat çeken Bakan Eroğlu, sadece Afyonkarahisar'ın değil, Uşak, Manisa, Antalya ve Burdur illerin tıbbi atıklarının da ilimizde sterilize edildiğini söyledi. Tesislerin yer aldığı alanın daha önce vahşi çöp depolama alanı olarak kullanıldığını hatırlatan Bakan Eroğlu, kendisinin destekleri ve talimatıyla yapılan Katı Atık düzenli Depolama Tesisi'nin Afyonkarahisar'ı modern bir görünüme kavuşturduğunu ifade etti. AK Parti hükümetin Türkiye'de çevre konusunda çok büyük adımlar attığını belirten Bakan Eroğlu, Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi vererek konuşmasını tamamladı.

Törene, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun yanı sıra Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Emniyet Müdürü İsmail Türkmenli, Polis Okulu Müdürü Hasan Şahin, AK Parti İl Başkanı Mehmet Zeybek, Birliğe üye belediyelerin belediye başkanları  ile çok sayıda davetli katıldı.

 


| Haberi Paylaş |    
FaceBook ta paylaş friendfeed ta paylaş Twitter da paylaş myspace da paylaş
Kayıt Ekleme Bilgileri
Tarih 02.08.2012 22:01:28
 
Kayıt Düzenleme Bilgileri
Tarih 16.08.2012 08:42:14
 
Kayıt Okuma Bilgileri
Okuma Sayısı 2165

Fotoğraflar
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
Orjinal Resim
 

Cumhuriyet Şehitliği
Diğer Başlıklar
MECLİS YARIN AKŞAM TOPLANIYOR
Afyonkarahisar Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını gerçekle
CHP İL YÖNETİMİNDEN ZİYARET
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Halk Partisi (
BAŞKAN ÇOBAN GEÇİCİ HAYVAN BARINAĞINI Z
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 2009 seçimleri öncesi vaadet
KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETER
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Kamu Hastanel
AFBEDER´DEN BAŞKAN ÇOBAN´A ZİYARET
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Beden Eğitimi

Afyonkarahisar Belediyesi Facebook'ta
Yönetim Afyonkarahisar Belediyesi Bilgi İşlem | K7